http://super-sylwetka.pl SUPER SYLWETKA
zdrowie - piękno - siła

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
http://arg-project.com

Potrawka z indyka z warzywami [obiad]

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SUPER SYLWETKA Strona Główna -> Przepisy kulinarne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uka P.
Moderator / Uczestnik I edycji SR

PostWysłany: Nie Mar 11, 2007 12:53 am    Temat postu: Potrawka z indyka z warzywami [obiad] Odpowiedz z cytatem

Proporcje na pięć porcji damskich:

600g mięsa z piersi indyka
900g mrożonej włoszczyzny w paski [2 paczki]
100g cebuli [2 średnie]
400g śmietany 12%
1 kostka rosołowa
2 łyżki oleju

Sól, dużo pieprzu, czosnek, liść laurowy.

Cebulę pokroić w kostkę lub piórka i zeszklić na oleju. Mięso pokroić na niewielkie kawałki i dorzucić do cebuli. Popieprzyć, dodać czosnek i smażyć aż zmieni kolor i puści wodę. Kostkę rosołową rozpuścić w 100ml wody i wlać do mięsa, dodać liść laurowy i dusić pod przykryciem mieszając co jakiś czas, aż mięso będzie miękkie. Wtedy dorzucić warzywa, przykryć i dusić jakieś 20 minut [trzeba kontrolować ogień, żeby ładnie pyrkało], aż warzywa będą prawie miękkie.
Śmietanę wymieszać ze sporą porcją pieprzu i odrobiną soli i wlać do mięsa. Wymieszać, poddusić chwilę i gotowe.

Wartości dla jednej porcji: 28g B, 14g T, 12g W, 290 kcal.

Zamiast włoszczyzny można brać inne mieszanki warzywne - wtedy raczej bez śmietany [IMO śmietana nie do wszystkiego pasuje, ale to już kwestia smaku]. Zmiana warzyw powoduje oczywiście zmianę w wartościach odżywczych dla porcji.
martulka
VIP
VIP

PostWysłany: Nie Mar 11, 2007 12:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja potrawkę robię bez śmietany Wink

Najbardziej smakuje mi z mrożonką bukiet warzyw Najpierw podsmażam pokrojone w kostkę piesi kurczaka, pieprzę mocno. Gdy indyk puści sok dolewam łyżkę sosu sojowego i rozpuszczoną we wrzątku kostkę rosołową. Duszę chwilę, następnie wrzucam warzywa z mrożonki, zwiększając jednocześnie ogień. Gdy wszystko zaczyna "pyrkać", zmniejszam ogień i dodaję przyprawy. Tutaj polecam gotowe mieszanki ziołowe FITup KAMIS do mięsa oraz do zup i warzyw duszonych. Trochę soli i pierprzu.Mieszam wszystko, przykrywam i duszę na małym ogniu, aż warzywa będą miękkie, ale nie rozgotowane Wink
Mężowi podaję potrawkę z furą ryżu,sama jem bez Mr. Yellow

Poniżej wklejam propozycje Uki na urozmaicenie sobie potrawki różnymi warzywami i przyprawami Wink

"1. potrawka z piersi kurczaka/indyka z warzywami:
- mieszanka chinska [przyprawy: sos sojowy, czosnek, sol, pieprz, przyprawa chinska "5 smakow", rosolek w kostce]
- bukiet warzyw [te czasem robie ze smietana; przyprawy: tymianek w duzych ilosciach, czosnek, odrobina sosu sojowego, rosolek w kostce]
- mieszanka meksykanska [przyprawy: sos sojowy, czosnek, sol, pieprz, sos tabasco, papryka, rosolek w kostce]
- leczo [przyprawy: koncentrat pomidorowy, rosolek, czosnek, sol, pieprz, oregano, tymianek]
2. potrawka z wolowiny z warzywami - Do wolowiny najczesciej biore leczo. "

Mr. Yellow Mr. Yellow
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Uka P.

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Poniżej wklejam propozycje Uki na urozmaicenie sobie potrawki różnymi warzywami i przyprawami Wink

O, fajnie, sama zdążyłam o tym zapomnieć.
Do sałataki meksykańskiej daję jeszcze pulpę pomidorową - i się robi coś a la jakby Chilli con carne. hrhr

edit: cieszę się, że Szefostwu przepis też się podoba... Mr. Yellow
.
martulka
VIP
VIP

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uka, powiedz mi skąd wiesz ile białka zjadasz w potrawce? Nakładasz sobie oddzielnie warzywa, a pózniej wydłubujesz odpowiednią ilość kurczaka, czy jak? Rolling Eyes
Powrót do góry
Slawek

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehehe Uka umie dobrze liczyc Razz
Uka P.

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

.
Nie, te wartości są liczone średnio dla porcji.
Tak naprawdę nigdy przecież nie znasz wartości makroskładników co do grama w produktach. To co podają na opakowaniu to też jest "średnio na 100g".

.
martulka
VIP
VIP

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 10:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli nakładając porcję na talerz nie zwracasz uwagi na to, że masz np. więcej warzyw niż mięsa lub odwrotnie? Ja ostatnio zastanawiałam się czy aby na pewno odpowiednią ilośc białka zjadłam w tej potrawie. Pierś jest tutaj pokrojona w kostkę i "fruwa" po całej patelni. Wink Trudno więc ocenić, czy było to na pewno te 150- 200g mięsa... Rolling Eyes
Powrót do góry
Uka P.

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 10:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

.
Ermm, no bez przesady - tak trochę zwracam uwagę. hrhr
Wiem mniej więcej, jak wygląda moja porcja mięsa i mniej więcej staram się ją [wzrokowo hrhr] skompletować z tego, co jest porozrzucane w potrawce.
Ale jeżeli masz wątpliwości przy obiedzie, to zawsze możesz zjeść więcej sera białego na kolację. Ale nad 2 gramami mieliśmy się nie rozczulać. hrhr

.
martulka
VIP
VIP

PostWysłany: Sob Kwi 14, 2007 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatecznie można zrobić tak: pokroić swoją porcję mięsa w kostkę, następnie policzyć ile nam tych kostek wyszło hrhr i pózniej tyle samo wygrzebać z potrawki i nałożyc sobie na talerz, dodając odpowiednią ilość warzyw hrhr

Właśnie dzisiaj miałam na obiad potrawkę i nie mogłam sie od niej oderwać. Rolling Eyes
Powrót do góry
super-sylwetka
Administrator
Administrator

PostWysłany: Sob Kwi 14, 2007 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to raczej nieistoitny duperel - w bilansie tygodnia czy dwóch bez znaczenia

jak zjesz dwa kawałki wiecej dnia pierwszego to siłą rzeczy któregoś następnego będzie o dwa mniej do zjedzenia i bilans się wyrówna

chyba naprawdę żyjesz w krainie wiecznej szczęśliwości jeśli nie masz większych trosk niż dzielenie potrawki na czworo hrhr Wink

-----------------------------------
"I have found the iron to be my greatest friend. Friends may come and go. But two hundred pounds is always two hundred pounds." — Henry Rollins
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Fatal@Error
Stały bywalec forum
Stały bywalec forum

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 6:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj sobie zrobiłem jak dla mnie wypas, dałem włoszczyzne orientalną z przyprawą, palce lizać Very Happy

pozdro
bangbang
Nowy na Forum
Nowy na Forum

PostWysłany: Czw Lip 17, 2008 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja uwielbiam indyka ale z warzywami typu papryka, cukinia, pomidor, bakłażan plus pieczarki i cebulka, do tego z lyzka, dwie oliwy i generalnie dusze, proporcje dowolne, z doswiadczenia wiem, ze nie nalezy przesadzic z bakłażanem... chili, sol, pieprz i np sweza bazylia juz do posypania porcji;)
pyszności
takie ratatouille tylko ze z miesem
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SUPER SYLWETKA Strona Główna -> Przepisy kulinarne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: